Blestemul Casei Helmsley - Calm ecuatorial 2

Cod produs: Art-1601
An Aparitie: 2023

Blestemul Casei Helmsley - Calm ecuatorial 2

Când ai alături prieteni de nădejde, nimic nu-ți stă în cale. Când ai alături prieteni de nădejde, nimic nu-ți stă în cale. Archer Helmsley a așteptat toată viața această clipă: să-i poată cunoaște în sfârșit pe faimoșii săi bunici, despre care a auzit atâtea lucruri. Și clipa mult așteptată a sosit. Bunicii săi, Ralph și Rachel Helmsley, se întorc acasă. Deși Archer e în al nouălea cer, nu toată lumea din Rosewood se bucură de venirea bravilor exploratori. Încep să circule tot soiul de zvonuri pe seama lor, de pildă că povestea cu aisbergul pe care au eșuat ar fi o invenție de la un cap la altul, ba chiar că viscolul ce se abate asupra orășelului ar fi pricinuit de așa-zisul Blestem al Casei Helmsley. Archer știe că nu există niciun blestem și că bunicilor nui li s-a înscenat ceva. Avându-i alături pe bunii săi prieteni Adelelaide, Oliver și Kana, fetița nou-venită în cartier, Archer e hotărât să le salveze reputația. Chiar dacă pentru asta va trebui să dejoace planurile mâeșave ale unui om influent din Rosewood, să se infiltreze în Societatea Exploratorilor și să înfrunte cel mai cumplit viscol din istorie.  Are un plan. E un plan bun. Poiate nu foarte bun, dar nici nu contează, pentru că aventurile care-i așteaptă întrec orice închipuire.  „Întâmplări amuzante, expediții trăsnite și situații-limită, în care eroii noștri scapă de bucluc ca prin urechile acului.” Kirkus reviews „O cartea absolut irezistibilă.” Booklist „Calm ecuatorial se întoarce! Noi aventuri ieșite din comun, povestite într-un ritm alert și plin de suspans, vă așteaptă să le savurați din plin.” School library journal Nicholas Gannon este și autorul primului volum din serie, Calm ecuatorial, precum și ilustratorul cărții Bob, de Wendy Mass și Rebecca Stead.

Educatie plastica manual pentru clasa a VI-a Editia 2024
Educatie muzicala manual pentru clasa a VI-a Editia 2024
Culegere de exercitii matematica si explorarea mediului clasa I performanta prin joc si invatare
Caietul elevului Geografie clasa a XII-a - Romania, Europa - Uniunea Europeana - Probleme fundamentale