Matematica caietul elevului pentru clasa a IV-a

Promotia curenta
Minimum 15 buc, extra discount 5 % la pretul 0,00 Lei / buc
Minimum 20 buc, extra discount 10 % la pretul 0,00 Lei / buc
* Conditia si discountul se aplica individual, pe fiecare produs
Estimat livrare: Incepand de Marti, 01 Octombrie

Matematica caietul elevului pentru clasa a IV-a

Caietul de MATEMATICA al elevului pentru clasa a IV-a ofera contexte multiple si variate pentru formarea competentelor specifice disciplinei, conform programei scolare. Continutul respecta ordinea lectiilor din manualul editurii INTUITEXT, fiind structurat in 11 unitati tematice. Caietul contine sarcini de lucru variate, atractive, cu grade diferite de dificultate, care contribuie la consolidarea achizitiilor din domeniul matematicii, aprofundeaza si imbogatesc paleta sarcinilor de lucru din manual. Are in vedere dezvoltarea gandirii logice, critice si creatoare, precum si a curiozitatii cognitive, contine jocuri creative, care presupun realizarea de conexiuni logice si cautarea de solutii prin utilizarea unor cai de rezolvare inedite. Structura caietului prevede pagini destinate evaluarii initiale, recapitularii si evaluarii la finalul fiecarei unitati de invatare, precum si pagini destinate evaluarii finale. Intr-o maniera echilibrata, acest auxiliar imbina situatii tipice, sarcini de tip joc, aplicatii care reconstituie realitatea, oferind astfel elevilor posibilitatea consolidarii achizitiilor, dar si sansa de a descoperi frumusetea si legatura matematicii cu viata de zi cu zi. Caietul poate fi utilizat atat la scoala, in cadrul orelor, cat si acasa, pentru activitatea independenta. In realizarea acestui auxiliar didactic, au fost avute in vedere...  Metodele de rezolvare – indicatii, suport in rezolvare: Observa modelul, apoi calculeaza! Antrenamentul gandirii critice – solutii inedite: Gasesc solutii! Comparatii din... minte Transferul – situatii de extindere a invatarii: Dezleg mistere Entuziasmul  – interes pentru invatare: Tu intrebi, eu raspund Munca – nevoia de a depune efort in invatarea matematicii: Daca stiu matematica... Atentia concentrata – spiritul de observare:  Iluzii optice, Observ si aproximez! Tenacitatea –  dorinta de a o lua de la capat atunci cand gresesc: Verifica daca ai rezolvat asemanator! Imaginatia – crearea de probleme, de situatii problematice: Creator de exercitii Curiozitatea –  cautarea de solutii inedite: Descopera trucul matematic! Ambitia – invitatie la testarea posibiltatilor: Eu pot raspunde fara a calcula. Tu poti?

Teste pentru succes limba si literatura romana clasa a VIII-a - Teste pentru Evaluarea nationala 2025
Comunicare in limba moderna 1 - Engleza, Caietul elevului clasa a II-a
Evaluarea nationala 2025 matematica clasa a VIII-a, Marius Perianu