Biologie manual pentru clasa a VII-a Editia 2024

Cod produs: Booklet-0777
An Aparitie: 2024

Biologie manual pentru clasa a VII-a Editia 2024

Manualul este structurat in trei unitati de invatare, care respecta domeniile de continut ale programei scolare. La acestea se adauga o recapitulare initiala insotita de o evaluare initiala si o recapitulare finala insotita de un test de evaluare. Lectiile sunt structurate echilibrat, ofera informatiile necesare corecte din punct de vedere stiintific si adecvate varstei elevilor si sunt abordate sistematizat, in opt sectiuni: Imi amintesc – reprezinta un prilej excelent pentru elevi de a rememora concepte si notiuni din biologie, oferindu-le ocazia de a-si consolida cunostintele existente; Invat – integreaza noile continuturi intr-un mod cursiv si accesibil; Descopar – contine propuneri de lucrari practice, activitati de observare si investigatii prin care elevii sunt stimulati sa coopereze si sa gaseasca solutii, exemple, argumente la situatiile prezentate; Retin – rezuma informatiile principale din lectie; Ma informez – stimuleaza curiozitatea elevilor si dorinta de a afla mai mult; Dictionar – imbogateste vocabularul elevului cu termeni specifici biologiei; Aplic – stimuleaza formarea competentelor prevazute in programa scolara prin aplicatii diversificate; Portofoliul meu – incurajeaza creativitatea si studiul suplimentar prin documentare si lucru individual sau in echipa; Proiectele si investigatiile completeaza metodelor traditionale de evaluare cu unele alternative. Activitatile de evaluare de la sfarsitul fiecarei lectii verifica, fixeaza si ofera feedback asupra insusirii noilor cunostinte. Itemii de evaluare sunt obiectivi, semiobiectivi si cu raspuns deschis,verifica atat intelegerea continuturilor, cat si transferul lor in viata de zi cu zi. Varianta digitala a manualului reproduce varianta tiparita si cuprinde, in plus, o serie de activitati multimedia interactive de invatare, menite a dinamiza continutul teoretic: exercitii interactive, elemente video si grafice cu informatii suplimentare si curiozitati.

Educatie plastica manual pentru clasa a VI-a Editia 2024
Educatie muzicala manual pentru clasa a VI-a Editia 2024
Culegere de exercitii matematica si explorarea mediului clasa I performanta prin joc si invatare
Caietul elevului Geografie clasa a XII-a - Romania, Europa - Uniunea Europeana - Probleme fundamentale