Poezii de transformat visele in oglinzi

Cod produs: Art-1663
An Aparitie: 2024

Poezii de transformat visele in oglinzi

Majoritatea poeziilor din această carte se regăsesc în volumele de teatru publicate de Matei Vișniec la Editura Arthur: „Extraterestrul care își dorea ca amintire o pijama", „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele", „Capra, Iedul cel Mic și Cumătra Lupoaică", „Povestea regelui supărat pe clovn”, „Cu vaporul printre stele”. "Am face mult mai bine dacă, Visând la stele și la astre, Le-am căuta mult mai aproape: Aici, în inimile noastre."   De o profunzime aparte și cuceritor de simple, cu un firesc dezarmant, poeziile ce apar în piesele de teatru pentru copii ale lui Matei Vişniec pun în scenă marile teme dezbătute în fiecare volum în parte, într-un mod ludic care potențează gravitatea întrebărilor ce străbat toate vârstele vieții. Volumul de faţă pune laolaltă toate poeziile din piesele publicate de Matei Vişniec la Editura Arthur. Cu mult miez sub înveliș de umor, versurile traversează cu blândețe și înțelegere marea de sentimente, atitudini şi gesturi care ne fac oameni: dragostea şi resentimentul, bucuria şi remușcarea, visurile măreţe şi coşmarurile grele, sinceritatea şi prefăcătoria, prietenia şi răzbunarea.

Educatie plastica manual pentru clasa a VI-a Editia 2024
Educatie muzicala manual pentru clasa a VI-a Editia 2024
Culegere de exercitii matematica si explorarea mediului clasa I performanta prin joc si invatare
Caietul elevului Geografie clasa a XII-a - Romania, Europa - Uniunea Europeana - Probleme fundamentale