In cautarea memoriei

Cod produs: Polirom-1628
An Aparitie: 2024

In cautarea memoriei

Traducere de Ovidiu Gheorghe Ruta In cautarea memoriei este, pe de o parte, povestea descoperirilor care, de-a lungul mai multor decenii, au contribuit la nasterea „noii stiinte a mintii”, cum o numeste autorul, rezultata din fuziunea psihologiei behavioriste, psihologiei cognitive, neurostiintelor si biologiei moleculare. Este istoria unei stiinte care incearca sa explice memoria si alte aspecte ale mintii omenesti din punct de vedere biologic, propunandu-si in acelasi timp sa inteleaga mai bine si sa trateze afectiuni psihice precum depresia, schizofrenia sau tulburarile asociate procesului de imbatranire. Pe de alta parte, este povestea unui om care in copilarie fuge in Statele Unite ale Americii din Viena ocupata de Hitler, pentru ca, la maturitate, sa fie atras pentru totdeauna de tainele neurobiologiei, dar si de psihanaliza. „Nimeni altcineva nu ar fi putut s-o scrie. Stiinta este vazuta prin prisma unei vieti bogate in evenimente si, in acelasi timp, binecuvantate.” (Antonio Damasio) „Scrisa cu talent si gratie, aceasta exceptionala carte a unuia dintre cei mai de seama experti actuali in stiinta mintii va fi citita cu incantare atat de publicul larg, cat si de studenti si cercetatori.” (Elie Wiesel) „Pe langa faptul ca abordeaza principalele chestiuni care au preocupat gandirea occidentala de cand Socrate si Platon au facut primele speculatii privitoare la natura proceselor mintale acum mai bine de doua mii de ani, noua stiinta a mintii ne ofera perspective practice care ne permit sa intelegem si sa facem fata unor probleme importante legate de minte, ce ne influenteaza viata de zi cu zi. Stiinta nu mai e domeniul exclusiv al savantilor. A devenit parte integranta a vietii moderne si a culturii contemporane. Aproape zilnic, in mass‑media se transmit informatii de natura tehnica pe care, in mod normal, marele public nu le intelege. Este esential asadar ca toata lumea sa aiba acces la cele mai bune informatii stiintifice, iar acestea sa fie prezentate intr‑o forma clara, usor de inteles. Impartasesc parerea actuala a comunitatii stiintifice ca ne revine raspunderea de a‑i oferi publicului asemenea informatii.” (Eric Kandel)

Educatie plastica manual pentru clasa a VI-a Editia 2024
Educatie muzicala manual pentru clasa a VI-a Editia 2024
Culegere de exercitii matematica si explorarea mediului clasa I performanta prin joc si invatare
Caietul elevului Geografie clasa a XII-a - Romania, Europa - Uniunea Europeana - Probleme fundamentale
Caietul elevului Geografie clasa a XI-a - Probleme fundamentale ale lumii contemporane