Inconfortabil

Cod produs: Polirom-1630
An Aparitie: 2024

Inconfortabil

Nebunia relatiei dintre Tolstoi si Sonia a devenit insuportabila odata cu aparitia celui mai apropiat discipol al lui, adept al vietii austere care constituia miezul doctrinei tolstoiene. Sonia a fost placut impresionata cand l-a intalnit, dar instinctul ei si suspiciunea, care-i acompania cumplita posesivitate, au facut-o sa aiba presimtiri negre. Nelinistea resimtita in prezenta nobilului Certkov, caci asa il chema, o punea in garda. Certkov va deveni dusmanul ei. El va face o alianta cu mezina Sasa, cel mai iubit copil al lui Tolstoi si cel mai putin iubit copil al Soniei, si se va lupta pentru mostenirea literara a lui Tolstoi cu Sonia, inainte si dupa moartea scriitorului. Ultima parte a vietii lui Tolstoi a fost scena unor intamplari incredibile, sinucideri regizate de Sonia, alternate cu excese de dragoste, si toate din cauza geloziei si urii ei fata de cel care pusese stapanire pe sufletul si gandurile marelui om. Dusmanul Soniei ii controla mintea lui Tolstoi, iar ea era exclusa din afectivitatea lui de altadata, din preocuparile lui. Ce se intampla atunci cand doi parteneri de viata hotarasc sa nu-si ascunda nimic, sa-si spuna totul? Oare ceea ce numim astazi transparenta radicala consolideaza cuplurile sau, dimpotriva, le destabilizeaza? In cazul lui Bertrand Russell si al Dorei Black, sinceritatea absoluta a provocat gelozii care au avut drept consecinta separarea lor. Simone de Beauvoir si Jean-Paul Sartre au promis sa-si impartaseasca toate sentimentele, fanteziile si experientele, dar nu au fost foarte fericiti in relatia lor deschisa, cel putin ea. Pactul de sinceritate dintre Tolstoi si sotia sa Sonia, cu lectura reciproca a jurnalelor intime, le-a deteriorat relatia, facand-o de-a dreptul insuportabila spre final din cauza neincrederii, geloziei si suspiciunilor. Pare asadar ca transparenta radicala aduce cu sine riscuri. Si nu doar pentru cupluri, precizeaza Aurora Liiceanu, extinzandu-si analiza la societatea de azi, in care expunerea publica a persoanelor si opiniilor – inclusiv a celor radicale – duce adesea la polarizari si la adevarate razboaie ale sexelor.

Educatie plastica manual pentru clasa a VI-a Editia 2024
Educatie muzicala manual pentru clasa a VI-a Editia 2024
Culegere de exercitii matematica si explorarea mediului clasa I performanta prin joc si invatare
Caietul elevului Geografie clasa a XII-a - Romania, Europa - Uniunea Europeana - Probleme fundamentale