Editura: Curtea Veche
Cod produs: CVP-1093
An Aparitie: 2024

Ospitalitate fara limite - Cum sa intreci asteptarile clientilor

Legendarul restaurant Eleven Madison Park era o braserie de doua stele aflata intr-o situatie delicata cand Will Guidara a preluat carma. Unsprezece ani mai tarziu, avea deja patru stele din partea publicatiei The New York Times, trei stele Michelin si fusese numit cel mai bun restaurant din lume. Cum a fost posibil? Angajatii restaurantului au depasit cu mult asteptarile clientilor: la un moment dat au umplut sala de mese cu nisip, cocktailuri mai tai si sezlonguri pentru a consola un cuplu dupa o vacanta anulata, altadata i-au facut o surpriza unei familii care nu vazuse niciodata zapada – le-au oferit o plimbare cu sania in Central Park. Cultura care pune pe primul loc ospitalitatea – sa-i faci pe oameni sa se simta cu adevarat bineveniti – a functionat datorita concentrarii atat asupra clientilor, cat si asupra propriei echipe. Aceasta carte cu lectii despre servicii si leadership pune pe piedestal singurul principiu care nu o sa se demodeze niciodata: dorinta fireasca de a fi apreciat. Introducandu-ne in culisele fine dining-ului, Guidara ne arata cum sa descoperim magia in ceea ce facem – pentru noi insine, pentru oamenii cu care lucram si pentru cei pe care ii servim.

Portretele unei casnicii
Perfectionismul, o problema?