Informatica si TIC manual pentru clasa a VII-a Editia 2024

Promotia curenta
Minimum 15 buc, extra discount 5 % la pretul 0,00 Lei / buc
Minimum 20 buc, extra discount 10 % la pretul 0,00 Lei / buc
* Conditia si discountul se aplica individual, pe fiecare produs

Informatica si TIC manual pentru clasa a VII-a Editia 2024

Manualul de Informatica si TIC pentru clasa a VII-a propune spre rezolvare probleme autentice din  viata elevilor si reprezinta o contributie solida la dezvoltarea competentelor lor digitale. Acesta este structurat in 6 unitati de invatare, fiecare oferind elevului contexte de familiarizare cu notiuni noi, de exersare, consolidare a deprinderilor si abilitatilor, de sistematizare a achizitiilor dobandite, de evaluare si autoevaluare a propriilor capacitati precum si de ameliorare sau dezvoltare a nivelului atins de fiecare in dobandirea unei competente specifice. Prin cele 6 unitati principale de invatare manualul contribuie la optimizarea procesului de predare-invatare-evaluare Secventele fiecarei lectii din manualul de Informatica si TIC pentru clasa a VII-a sunt: Aminteste-ti!/Din experienta ta! Elevul are nevoie sa isi aminteasca din ceea ce a invatat in clasa a VI-a si sa faca apel la propria experienta pentru a adauga alte informatii la ceea ce deja stie. Observa!/Descopera!/Observa si Descopera!  Sectiunea face trecerea de la ceea ce stie la ceea ce urmeaza sa afle elevul. Important Aceasta sectiune conecteaza elevul cu ceea ce si-a amintit si a descoperit la sectiunile anterioare. Probleme rezolvate Conceptele teoretice de la sectiunea de mai sus capata aplicabilitate prin exemple de probleme rezolvate pe pasi, sistematic, cat mai clar exprimate. Informeaza-te! Sectiunea contine informatii stiintifice. Aplica! Pentru fiecare continut abordat la rubrica Important sunt propuse sarcini de lucru care urmaresc competentele vizate in lectie. Stiai ca…? Sectiunea contine informatii stiintifice. Recapitulare Aceasta sectiune a unitatii include sarcini care se refera la ceea ce a studiat elevul in toate lectiile din unitate. Evaluare Evaluarea se face printr-un un test cde nivel de dificultate mediu, care poate fi rezolvat de elev in maxim 45 minute. Manualul de Informatica si TIC pentru clasa a VII-a sustine alfabetizarea stiintifica, ce influenteaza capacitatea elevului de a utiliza cunostintele, de a identifica intrebarile si de a formula concluzii pe baza datelor, cu scopul de a intelege si de a sprijini luarea deciziilor despre lumea naturii si despre schimbarile facute prin activitatile omenesti, iar aceasta este una dintre cele mai importante achizitii cognitive.

Evaluarea nationala 2025 matematica clasa a VIII-a, Marius Perianu
Portretele unei casnicii