Fizica manual pentru clasa a VII-a Editia 2024

Promotia curenta
Minimum 15 buc, extra discount 5 % la pretul 0,00 Lei / buc
Minimum 20 buc, extra discount 10 % la pretul 0,00 Lei / buc
* Conditia si discountul se aplica individual, pe fiecare produs

Fizica manual pentru clasa a VII-a Editia 2024

Manualul de Fizica pentru clasa a VII-a le pune la dispozitie elevilor experiente de invatare corect fundamentate stiintific si in deplin acord cu cerintele programei scolare. Cu ajutorul acestuia elevul isi va dezvolta structuri cognitive si competente care ii vor permite adaptarea la cerintele vietii sociale, va deveni mai flexibil in gandire, mai creator si mai independent in solutionarea problemelor de zi cu zi. Manualul este impartit in 7 unitati de invatare, fiecare cuprinzand lectii de PREDARE, de RECAPITULARE, de EVALUARE, de AMELIORARE si DEZVOLTARE. Lectia de predare are sectiuni corespunzatoare momentelor lectiei in situatia de predare-invatare centrata pe elev; Lectia de recapitulare contine sarcini care fixeaza notiunile prezentate in unitate, combina conceptele in exercitii si probleme si pregateste lectia de evaluare; Lectia de evaluare contine proba de evaluare – itemi formulati astfel incat sa evaluaeze deprinderea competentelor de interes abordate in unitatea de invatare. Lectia de ameliorare si dezvoltare contine in prima parte sarcini de o complexitate redusa destinate elevilor care nu au avut rezultate bune la evaluare, iar in a doua parte sarcini mai complexe, destinate elevilor cu rezultate foarte bune la proba de evaluare. Fiecare lectie este impartita in urmatoarele secvente: 1.      Din experienta ta! Este sectiunea care asigura tranzitia de la clasa a VI-a la clasa a VII-a; 2. Experiment Formeaza, dezvolta spiritul de investigatie experimentala a elevului. 3. Probleme rezolvate Conceptele teoretice sunt accesibilizate prin exemple de probleme rezolvate pe pasi, sistematic, cat mai clar exprimate. 4. Afla! Este sectiunea care explica conceptele nou introduse folosind in explicatii exemplele experimentate de catre elev in sectiunile Din experienta ta, Experiment, Probleme rezolvate. 5.      Observa!/Descopera!/Observa si Descopera! Aceasta sectiune pune accent pe dimensiunea aplicativa a cunostintelor. 6. Informeaza-te! Aceasta sectiunea contine informatii stiintifice si poate cuprinde atat texte cat si imagini. 7.      Important Aceasta sectiune este ca o concluzie finala a partii de predare. 8.      Aplica! Este o sectiune cu sarcini asezate de la usor la dificil, de la simplu la complex, in ordinea competentelor. Manualul Intuitext de Fizica pentru clasa a VII-a reprezinta un pas inainte din punct de vedere interdisciplinar si o contributie solida la dezvoltarea aptitudinilor si competentelor stiintifice si tehnologice ale elevilor.

Evaluarea nationala 2025 matematica clasa a VIII-a, Marius Perianu
Portretele unei casnicii