Sfantul nebuniilor incipiente

Cod produs: Polirom-1647
An Aparitie: 2017

Sfantul nebuniilor incipiente

Traducere din limba engleza si note de Ada Tanasa Romanul Sfantul nebuniilor incipiente spune povestea unui grup de prieteni, cu nesfarsitele lor incercari de a-si indeplini visurile, menirea sau pur si simplu de a nu-si pierde mintile. Ömer, Abed si Piyu sunt colegi de camera, veniti de putin timp in S.U.A. Ömer este din Istanbul, urmeaza un doctorat in stiinte politice si e indragostit de o feminista americana, care se simte straina in tara ei, are o multime de obsesii si tendinte sinucigase. Abed isi continua studiile in biotehnologie si e in permanenta ingrijorat – din cauza modului scrantit de viata al lui Ömer, de o vizita neasteptata din partea propriei mame sau de prejudecatile americanilor impotriva arabilor. Iar Piyu e spaniol si isi doreste sa devina dentist, in ciuda fobiei acute fata de obiectele ascutite. Fiecare personaj este dezorientat intr-un fel sau altul, iar monologurile lor sunt o incercare de a descoperi ce-si doresc in viata si, eventual, de la cine. O abordare contemporana a unor teme majore precum iubirea, prietenia, cultura, nationalitatea, exilul si nevoia de-a apartine cuiva, undeva.

Educatie plastica manual pentru clasa a VI-a Editia 2024
Educatie muzicala manual pentru clasa a VI-a Editia 2024
Culegere de exercitii matematica si explorarea mediului clasa I performanta prin joc si invatare
Caietul elevului Geografie clasa a XII-a - Romania, Europa - Uniunea Europeana - Probleme fundamentale