Calatorie prin lumea fizicii - Probleme, Activitati practice clasa a VII-a Rasfoieste

Calatorie prin lumea fizicii - Probleme, Activitati practice clasa a VII-a
Editura: Corint
Autor(i) Cristian Presura
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-VII-aFizica
Cod produs: Corint-2726
An Aparitie: 2024

Calatorie prin lumea fizicii - Probleme, Activitati practice clasa a VII-a

Realizat special pentru a insoti manualul de Fizica pentru clasa a VII-a, Calatorie prin lumea fizicii le propune elevilor probleme si activitati practice prin intermediul carora pot exersa ceea ce au descoperit si invatat in manual.  Seturile de problemele urmaresc pas cu pas lectiile si sunt concepute astfel incat sa le dezvolte gandirea logica si sa le imbunatateasca abilitatile de rezolvare a acestora. Unele se bazeaza pe diverse tehnici de testare: cu raspunsuri la alegere, de tip pereche sau de alegere duala; altele solicita raspunsuri elaborate, ca cele cu raspuns scurt sau cu intrebari structurate. Specific acestei discipline, cartea contine si experimente pe care elevii le pot face in laborator sau acasa, si face adesea apel la metoda investigatiei, folosita frecvent in manual. Contine, de asemenea, un scurt breviar teoretic, precum si harti conceptuale, care le vor oferi micilor fizicieni ordine si structurare a notiunilor si a termenilor noi invatati. Ei se pot si autoevalua folosind rebusuri si cuvinte incrucisate, invatarea devenind astfel mai captivanta. Provocarile cartii ii vor ajuta pe elevi sa se apropie intr-un mod prietenos de aceasta frumoasa si interesanta disciplina. Este un instrument valoros care ii va ajuta sa inteleaga mai bine lumea!